Tutorial Diary brings you important questions for IBM placement preparation and Interview Preparation. In this part you will find questions which are based on Series Completion important for IBM placements and interviews. These question will help you practice, learn and improve your skills so that you can perform well in IBM placement and Interviews.

Question: A term in the below
given number series is wrong.
Find out that wrong term in the
given series:

93, 309, 434, 498, 521, 533

(a) 309

(b) 434

(c) 498

(d) 521

93, 309, 434, 498, 521, 533

(a) 309

(b) 434

(c) 498

(d) 521

Answer: (d)

Solution: 93 +
6^3 = 309

309 + 5^3 = 434

434 + 4^3 = 498

498 + 3^3 = 525 (not 521)

525 + 2^3 = 533

309 + 5^3 = 434

434 + 4^3 = 498

498 + 3^3 = 525 (not 521)

525 + 2^3 = 533

###
Question: In the series given below, one term is wrong. What is
the wrong term:

1, 5, 5, 9, 7, 11, 11, 15, 12, 17

(a) 11

(b) 12

(c) 17

(d) 15

###
Answer: (b)

###
Solution: There are two series together
mixed alternatively,

1,5,7,11,12

5,9,11,15,17

Both series have the rule of adding +4 then +2
alternatively,

Like 5, 5+4=9, 9+2=11, 11+4=15, 15+2=17

But in the first series, 1, 1+4=5, 5+2=7, 7+4=11,
11+2=13 not 12 , so the wrong term is 12.

###
Question: In the series given below.
Find the wrong term.

3, 4, 10, 32, 136, 685, 4116

###

(a) 10

(b) 32

(c) 136

(d) 4116

###
Answer: (b)

###
Solution: 3 * 1 + 1 = 4

4 * 2 + 2 = 10

10 * 3 + 3 = 33(not 32)

33 * 4 + 4 = 136

136 * 5 + 5 = 685

685 * 6 + 6 = 4116

So Answer is B

###
Question: In the series below replace the question mark with
the correct element.

325, 259, 204, 160, 127, 105, ?

(a) 94

(b) 96

(c) 98

(d) 100

###
Answer: (a)

###
Solution:

###
325-66=259

259-55=204

204-44=164

160-33=127

127-22=105

105-11=94

###
the difference between the numbers are multiples of 11

###
Question: Replace ? with correct
option:

###
5824, 5242, ?, 4247, 3823

(a) 4467

(b) 4718

(c) 4856

(d) 5164

Answer: (b)

Solution:

The
series goes like this

5824, 5824 - 582 = 5242, 5242 - 524 = 4718, 4718 - 471 = 4247, 4247 - 424 = 3823

5824, 5824 - 582 = 5242, 5242 - 524 = 4718, 4718 - 471 = 4247, 4247 - 424 = 3823

Question: Find next element to
the series:

###
48, 24, 96, 48, 192, ?

###
(a) 76

(b) 90

(c) 96

(d) 98

Answer: (c)

Solution:

48/2=
24

24×4=96

96/2=48

48×4=192

192/2=96

24×4=96

96/2=48

48×4=192

192/2=96

Question: Replace ? with
correct option:

90, 180, 12, 50, 100, 200,
?, 3, 50, 4, 25, 2, 6, 30, 3

###
(a) 150

(b) 175

(c) 225

(d) 250

Answer: (a)

Solution:

90,
180, 12, 50, 100, 200, ?,

and 3, 50, 4, 25, 2, 6, 30, 3

3*50=150

50*4=200

4*25=100

25*2=100

2*6=12

6*30=180

30*3=90

so ans is

A. 150

and 3, 50, 4, 25, 2, 6, 30, 3

3*50=150

50*4=200

4*25=100

25*2=100

2*6=12

6*30=180

30*3=90

so ans is

A. 150

Question: Find the next term
in the given series:

###
9, 27, 31, 155, 161, 1127, ?

(a) 316

(b) 1135

(c) 1288

(d) 2254

Answer: (b)

Solution:

9*3=27,
27+4=31

31*5=155, 155+6=161

161*7=1127, 1127+8=1135

first , the term will be multiplied by 3 and the next odd no's and so on then the multiplied term will be added with the even terms starting with 4 and then so on.

ans: 1135

31*5=155, 155+6=161

161*7=1127, 1127+8=1135

first , the term will be multiplied by 3 and the next odd no's and so on then the multiplied term will be added with the even terms starting with 4 and then so on.

ans: 1135

###
Question: Find the next number in the given series

###
198, 194, 185, 169, ?

###
(a) 92

(b) 112

(c) 136

(d) 144

Answer: (d)

Solution:

198-2*2=194

194-3*3=185

185-4*4=169

169-5*5=144

194-3*3=185

185-4*4=169

169-5*5=144

Difference
of consecutive terms increases in terms of squares